„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście.”

Robert Baden-Powell

Jak działa Szkolne Koło Wolontariatu w SP 4 w Zgierzu?

Głównym zadaniem Szkolnego Koła Wolontariatu jest włączenie naszej młodzieży w działania na rzecz społeczności szkolnej i środowiska lokalnego. Do pracy koła zaproszeni zostali wszyscy uczniowie SP4, z tego stałe grono wolontariuszy stanowi kilkanaście osób.

Ze względu na wiek uczniów, wolontariat w naszej szkole ma w dużej mierze charakter akcyjny. Na działalność koła składają się różnorodne akcje.

Wolontariat cykliczny, całoroczny to wieloletnia już inicjatywa, podjęta w celu wsparcia byłego ucznia SP 4. „Zakręcona klasa” jest rodzajem konkursu międzyklasowego, polegającego na zbiórce nakrętek od plastikowych butelek, zaś dochód z ich sprzedaży dofinansowuje rehabilitację naszego starszego kolegi.

W ramach kolejnej, całorocznej ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, wolontariusze szerzą czytelnictwo, czytając dla oddziału przedszkolnego. Akcja ta ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Czytanie dziecku dla przyjemności (przynajmniej 20 minut dziennie) jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość, stąd też zaangażowanie naszych wolontariuszy w czytanie przedszkolakom.

SKW angażuje się również we współpracę ze Stowarzyszeniem Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu. W minionych latach współpraca ta polegała także na udziale w aukcji dzieł sztuki, akcji „Kokarda Narodowa”. W tym roku głównym zadaniem, nad którym pracowali wolontariusze, była akcja „Gwiazdka dla hospicjum”. Jej celem była zbiórka pieniędzy na budowę stacjonarnego hospicjum w Zgierzu. Akcja polegała na sprzedaży pierniczków oraz kartek i dekoracji świątecznych. Dzieci wykonały piękne kartki świąteczne oraz świeczniki, które sprzedawano na terenie szkoły.

Tradycją naszej szkoły jest organizacja Zgierskiego Rajdu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbywającego corocznie w każdą sobotę przed finałem WOŚP. Na mecie czeka na wszystkich gorący żurek. Uczestnicy rajdu mają możliwość zakupienia ciasta oraz losów w loterii i wygrania fantów, gry w ping – ponga oraz udziału w innych atrakcjach i zabawach. Ważnym punktem jest pokaz ratownictwa z zakresu pierwszej pomocy.

Współpraca ze Stowarzyszeniem Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu rozkwita na wiosnę, kiedy to wolontariusze przystępują do działania w ramach akcji „Wielkanoc dla hospicjum” oraz „Pola Nadziei”. Wykonują kartki i ozdoby świąteczne, z których dochód przeznaczamy na rzecz stowarzyszenia. Ważne dla nas są również „Pola Nadziei”. To mająca w naszej szkole długą tradycję akcja charytatywna. Uczniowie przy wsparciu nauczycieli oraz rodziców przeprowadzają zbiórkę na rzecz podopiecznych domowego hospicjum oraz budowy hospicjum stacjonarnego. Nasi wolontariusze w żółtych koszulkach, czapkach i chustach, w zamian za datek do puszki wręczają żonkile, balony oraz naklejki z żonkilami – symbolami hospicjum.

Wiosenne prace wolontariuszy wieńczy VII Rajd „Na spotkanie z przyrodą” ku pamięci p. Małgorzaty Szadkowskiej.

Wszystkie inicjatywy SKW mają na celu wzbudzenie motywacji wśród uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez pomoc innym. Dzięki działaniom SKW nasi uczniowie mogą rozwijać oraz pielęgnować w sobie istotne cechy: otwartość, empatię, odwagę, odpowiedzialność oraz szacunek do innych.

.