Projekt szkolny czytamy naszym uczniom pod hasłem:

„Książka moim przyjacielem”

Projekt koordynują A.Chodowska i B.Szymańska

Wstęp

Czytanie jest jednym z zasadniczych warunków powodzenia ucznia w szkole i stanowi podstawę do pracy samokształceniowej przez całe życie.

Biblioteka SP 4 w Zgierzu już od lat bierze udział w akcji ogólnokrajowej pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom” i w ramach tej akcji organizuje różne zajęcia i imprezy czytelnicze przez cały rok. Największym naszym przedsięwzięciem jest Święto książki i czytania, które w naszej szkole trwa cały kwiecień.

W tym roku obok cyklicznych już konkursów, wystaw, kiermaszy i zajęć propagujących czytanie proponujemy, aby każdą lekcję wychowawczą w klasach 4-8 , przez cały kwiecień n-el rozpoczynał 10 minutowym czytaniem uczniom wybranej wspólnie książki,

a w klasach 1-3 w ten sposób rozpoczynał lub kończył tydzień.

Cele:

rozwijanie zainteresowań czytelniczych u uczniów,

zainteresowanie dzieci tekstem literackim,

umożliwienie dzieciom kontaktu z literaturą piękną,

pobudzenie i rozwijanie wyobraźni dzieci poprzez właściwe rozumienie treści utworów,

rozwijanie u dzieci umiejętności słuchania,

wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego dzieci,

umożliwienie dzieciom korzystania z wzorów prezentowanych przez pozytywne postacie literackie,

rozwijanie u dzieci potrzeby samodzielnego czytania.

Treści:

wybrane wspólnie przez uczniów i wychowawcę pozycje książkowe dostosowane do możliwości percepcyjnych słuchaczy.

Rozmiar projektu:

kwiecień 2024 r.

Odpowiedzialni za realizację projektu:

Nauczyciele wychowawcy i bibliotekarze.

Uczestnicy:

Nauczyciele i  uczniowie SP4 w  Zgierzu.

Ewaluacja projektu:

ocena indywidualna projektu przez uczestników i analiza statystyki wypożyczeń.

Zasoby szkoły, środowiska:

zasoby biblioteki szkolnej, biblioteczek domowych uczniów i nauczycieli.