W ubiegłym tygodniu w klasach trzecich odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie mieli okazję stworzyć własną książkę. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że książki powstawały  w języku angielskim. Do ich wykonania posłużyliśmy się strona internetową' www. storyjumper.com. Uczniowie po zalogowaniu zapoznali się że znaczeniem obcych słów i sprawnie obsługiwali angielskojęzyczny pasek  menu. Kolejnym krokiem było znalezienie pomysłu na książkę. Klasa 3a nadała swojej pracy tytuł: "COLOURS" a 3 b "ANIMALS". Każda z tych książeczek przeznaczona jest dla młodszego rodzeństwa. Maluchy dzięki starszakom mogą nauczyć się nazw kolorów oraz zwierząt w j.angielskim. Pomysł na takie obcojęzyczne lekcje pojawił się pod wpływem szkolenia językowego nauczycieli podczas udziału w projekcie ERASMUS.  Dzieciom taka forma nauki języka angielskiego bardzo odpowiadala. Wszyscy byli bardzo aktywni i przez zabawę poszerzyli zakres swojego słownictwa. Nauka wcale nie musi być trudna 😉.

Nauczycielki naszej szkoły, które w ramach projektu  Eramsus + wyjechały na Maltę i Cypr, postanowiły podzielić się z uczniami wiedzą zdobytą na temat  języków obowiązujących w tych krajach.  Doskonałą okazją do podjęcia inicjatywy był Europejski Dzień Języków, obchodzony 26 września. W ramach obchodów EDJ nasza szkoła zorganizowała tygodniową akcję pt: “Europejski Dzień Języków - Malta i Cypr”. Na szkolnych korytarzach pojawiły się najważniejsze zwroty w języku greckim i maltańskim oraz ciekawostki językowe. Podczas lekcji uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji na temat wymienionych krajów – ich języka, kultury oraz walorów przyrodniczych.   Nasi wychowankowie, zachęceni przez nauczycielki, także przygotowali własne plakaty i prezentacje, które zaprezentowali podczas lekcji.  

Mamy nadzieję, że podjęte działania zaszczepiły w naszych uczniach pasję do podróżowania    i zachęciły do nauki języków obcych. 

W ramach projektu Erasmus + grupa siedmiu nauczycielek z naszej szkoły uczestniczyła w intensywnych kursach informatyczno - językowych na Malcie pod hasłem: "Język angielski jako przepustka do lepszej przyszłości we współczesnym świecie". 
W pierwszym tygodniu ferii  w szkoleniu wzięły udział: Iwona Bielińska, Iwona Gajewska, Katarzyna Foryś, Monika Piechocka i Anna Wiechno, w kolejnym tygodniu zaś: Marzena Amsolik i Katarzyna Tołłoczko. 
Zajęcia odbywały się w ETI Language School i  były prowadzone w kilkuosobowych, wielojęzycznych grupach, gdzie komunikacja odbywała się wyłącznie w języku angielskim. Kurs dał nam możliwość doskonalenia kompetencji językowych podczas codziennych zajęć, rozmów z poznanymi ludźmi z całego świata oraz podczas zwiedzania malowniczych i pełnych urokliwych miejsc wysp Malty, Gozo i Comino. 
Malta to przepiękna wyspa, która urzekła nas charakterystyczną zabudową, wąskimi uliczkami, cudownymi zatoczkami, skalistymi plażami oraz zabytkowami miastami: Mdiną (dawną stolicą Malty ) i Valettą (obecną stolicą). Miasta te mogą pochwalić się mnogością zabytków pochodzących z czasów rzymskich, wczesnochrześcijańskich oraz średniowiecznych. Wspaniale było poczuć ich klimat, spacerować i chłonąć piękno tych miast. 
Wyspa Gozo, to miejce pełne urokliwych zakątków, niesamowitych pejzaży, turkusowo - błękitnych zatoczek, skalistych, potężnych klifów. Wspaniale było odwiedzić te miejsca, smakować lokalną kuchnię, poznawać historię, legendy i ciekawostki. Niesamowitym przeżyciem była dla nas jazda po wyspie, po ekstremalnie stromych i jednoczesnie niesamowicie widokowych trasach w ruchu ulicznym lewostronnym z kierownicą po prawej stronie 😏.
Comino, to najmniejsza wyspa położona pomiędzy Maltą i Gozo. Znajduje się tam jedna z turystycznych atrakcji: Blue Lagun, która w okresie letnim przyciąga rzesze turystów. Comino zamieszkuje tylko dwóch mieszkańców, odwiedzają ją zaś tłumy. 
Wspomnienia i doświadczenia językowe zdobyte na Malcie pozostaną z nami na długo. Zamierzamy zaszczepić naszym uczniom pasję do podróżowania, zdobywania nowych doświadczeń, poznawania pięknych miejsc na całym świecie oraz, jeśli nie przede wszystkim zachęcić dzieci do nauki języków, które są przepustką do lepszego i ciekawszego życia. 
Dnia 14 września 2023 r odbyło się szkoleniowe posiedzenie Rady Pedagogicznej SP 4. Spotkanie poprowadziły nauczycielki, które w roku szkolnym 2022/23 uczestniczyły w programie Erasmus + i w ramach tego projektu wzięły udział w intensywnych kursach poświęconych poszerzaniu kompetencji językowych, metodycznych oraz z zakresu IT.  Powodem spotkania było zapoznanie zebranych z ideą Erasmusa, jego założeniami programowymi i celami oraz wymiana doświadczeń i przeżyć związanych z mobilnością edukacyjną.  Nauczycielki przygotowały prezentacje multimedialne poświęcone kursom, wiedzy i umiejętności zdobytej podczas ich trwania oraz prezentacje nt. Malty i Cypru, ich walorów turystycznych, przyrodniczych i kulturalnych.  
Część poświęcona wymianie doświadczeń obfitowała w praktyczną wiedzę zdobytą podczas szkoleń. Koleżanki przekazały zebranym poznane narzędzia do tworzenia atrakcyjnych pomocy dydaktycznych min. krzyżówek, loteryjek, quizów, chmury wyrazowej i wielu innych.  Nauczyciele dowiedzieli się za pomocą jakich stron i aplikacji można stworzyć mapy myśli, zadania z wykorzystaniem kodów QR. Nauczyciele językowcy dowiedzieli się kilku wskazówek oraz poznali ciekawe platformy z bazą wiedzy do pracy metodycznej niezbędnej podczas nauczania języka obcego.  
W kolejnych prezentacjach oraz w filmie, nauczycielki pokazały piękno odwiedzanych miejsc, ich bogatą kulturę i dziedzictwo historyczne. Poprzez umieszczone zdjęcia i żywy przekaz uczestniczek, ich wspomnienia i ciekawostki, zebrani mogli poczuć atmosferę, piękno Malty i Cypru, niemalże poczuć ich smaki, nadmorski wiatr i przez chwilę poczuć bliskość tych pięknych zakątków świata.  
Reasumując, można śmiało stwierdzić: “Podróże kształcą”
Opracowała: Anna Wiechno