11 września 2019 roku uczniowie klasy 7a wraz z wychowawczynią panią Olgą Matusz mieli możliwość wzięcia udziału w kolejnych uroczystościach obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Młodzież udała się do Urzędu Miasta Zgierza, gdzie obyła się sesja naukowa poświęcona czasom kampanii wrześniowej na terenie Zgierza i okolic. Dodatkowo uczniowie mogli lepiej poznać sylwetki dwóch sławnych zgierzan, którzy zginęli podczas wojennej zawieruchy – Jakuba Stefana Cezaka oraz księdza Aleksandra Falzmanna.

Jednak najbardziej emocjonującym momentem tego historycznego spotkania  było uhonorowanie zgierzanina pułkownika Franciszka Tokarza Krzyżem Komandorskim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Pan Franciszek jako dwudziestolatek uczestniczył w obronie Lwowa w 1939 roku. Dla siódmoklasistów spotkanie z osobą, która na własnej skórze doświadczyła okrucieństwa wojny, było niewątpliwie wielkim przeżyciem i inspiracją do dalszych refleksji.