Dnia 9 listopada 2018r. w naszej szkole świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Klasy młodsze uczciły to wydarzenie, spotykając się na uroczystej akademii. Natomiast uczniowie klas 4 – 6 zostali porwani w wir historii. Wspólnie cofnęliśmy się w czasie, by przy ognisku spotkać się z Tadeuszem Kościuszką, marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz świadkami walk narodowowyzwoleńczych. Nie zabrakło wspólnych śpiewów pieśni patriotycznych, a punktualnie o godzinie 11.11 zabrzmiał uroczyście odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”.

Całością dowodził przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Maksymilian Bieliński, a chłopcem – wiarusem był Janek Andrzejczak z klasy 4d. W postacie historyczne wcielili się nauczyciele SP4: Piotr Pawlak – marszałek Józef Piłsudski, Katarzyna Tołłoczko – Tadeusz Kościuszko, zaś Izabela Szydłowska, Marta Kamińska, Katarzyna Patora – Wiercińska i Mirosław Milczarek wystąpili w rolach żołnierzy z okresu różnych walk o wolność. Cała społeczność szkolna miała też okazję spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

To niezwykłe wydarzenie wprowadziło nas w piękną atmosferę Narodowego Święta Niepodległości.