W środę 18 maja uczniowie z klas 8 i 7 odwiedzili Wozownię Oskara Zieglera w Łodzi, gdzie naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego pracujący na co dzień w jednostce naukowej Biobank przeprowadzili warsztaty z genetyki. Podczas zajęć przybliżone zostały podstawowe zagadnienia związane z biologią molekularną i genetyką takie jak: budowa i funkcja DNA, jego wpływ na nasze zdrowie, co to jest chromosom i czym zajmują się biobanki. W trakcie zajęć praktycznych uczniowie zapoznali się z budową komórki przy użyciu modelu 3d, zagrali w grę edukacyjną „Anatomia człowieka”, złożyli podwójną nic DNA oraz wyizolowali DNA z banana. Ponadto na terenie wozowni obejrzeli wystawę GENEZA „ Skąd przyślijmy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?” Marzeny Mirewicz- Czumaszenko. Inspiracją do stworzenia rzeźb, które przedstawiają pradawną historię kobiet, stała się współpraca artystki z jednostką naukową UŁ – Biobankiem Łódź. Przeprowadził on badania mitochondrialnego DNA populacji ludzkiej na terenie Polski. Dzięki nim można było się dowiedzieć między innymi, z jakiej linii genetycznej się wywodzimy. Ten rodzaj DNA jest prawie wyłącznie przekazywany przez kobiety – z matki na córki.